AutoCAD SECTIONPLANE Komutu İle Dikey Kesit Almak

tarafından,

3B, Katı Modelleme, Komutlar 0

Merhaba sevgili arkadaşlar,

AutoCAD 2007 sürümü ile birlikte eklenen SECTIONPLANE komutu 3B modellerden kesit almayı oldukça kolaylaştırdı. Daha önce Erhan LIVE SECTON 1 ve LIVE SECTON 2 yazılarında SECTIONPLANE komutunu ele almıştı. Ayrıca yine ben bir başka kesit alma komutu olan SECTION’ı 3B Modelleme başlığında anlatmıştım.

Bu yazımda ise bir mimari örnek üzerinde dikey kesit alarak uygulamayı da gerçekleştirmiş olacağız. SECTIONPLANE komutu şerit menüde “Home” sekmesinde kendine ait “Section” panelinde yer alır.

autocad-sectionplane
Şekil.1

Komutun kullanımı oldukça basittir. Yapmanız gereken kesitin geçeceği hattı soldan sağa doğru belirlemektir.

sectionplane-01
Şekil.2

Önemli olan çizgiyi dikey kesit alacağınız yöne bağlı olarak çizmeniz gerektiğidir. Komut sizin çizdiğiniz vektörün normaline göre 90 derece kesit alacaktır.

sectionplane-02
Şekil.3

Şimdi SECTIONPLANE nesnesinin üzerine sağ tuşla tıklayarak menüden “Generate 2D/3D Section…” seçeneğini işaretleyelim. (Şekil.3)

Karşınıza Şekil.4’deki pencere çıkacaktır.

sectionplane-03
Şekil.4

Bu pencereden “2D Section / Elevation” seçeneği işaretli olduğu halde (1) “Create” butonuna (2) basarak çıkın. Kesitiniz bir blok olarak kursörünüzün ucunda belirecektir. Dilediğiniz yere koyun.

sectionplane-04
Şekil.4

Kolay gelsin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Umarız sizlere faydamız dokunmuştur. Yazılarımızı kaçırmamak için posta abonesi olabilir, ya da facebook sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz. Facebook'ta Paylaş linkine basarak yayılmamıza yardımcı olabilirsiniz.

Yorum bırakın

Lütfen yorumlarınızı yaparken aşağıdaki kurallara uyunuz:

  • Mutlaka konuyla ilgili olsun
  • Küfür ve hakaret içermesin
  • Şahsi istekler içermesin
  • Övgü ve sövgü cümlelerinde aşırıya kaçılmasın